herbata w łóżku

Czy warto pić herbatę? Oczywiście! Jednak nie tylko dla przyjemności, ale również dla zdrowia. Zamawiając naturalne, chińskie odmiany z niewielkich manufaktur, masz pewność, że zalewasz gorącą wodą coś lepszego niż sprasowany, pozbawiony smaku i aromatu susz. W tym wpisie zgromadziliśmy 8 argumentów, które pokazują, dlaczego nie warto zwlekać z zakupem.


Powód 1: Źródło teiny

koncentracjaChociaż kofeina kojarzy się przede wszystkim z kawą, to jej obecność jest również faktem w chińskich herbatach. Zarówno czarne, jak i zielone odmiany posiadają dużą zawartość teiny, która pobudza koncentrację.

Przy regularnym spożywaniu, bez bicia niezdrowych rekordów, ryzyko uzależnienia czy „przedawkowania” jest bardzo znikome. Jeżeli szukasz zdrowego napoju, który pomoże Ci skupić się na pracy lub nauce, a jednocześnie relaksuje i przedłuża wieczór – zaparz sobie dobrą chińską herbatę.


Powód 2: Bezpiecznie dla cukrzyków

herbata bezpieczna dla cukrzykówCzy wiesz, że szerokie badania zielonej herbaty wykazały jej skuteczność w przypadku problemów z cukrzycą?

Okazuje się, że regularne spożywanie tego aromatycznego napoju zmniejsza stężenie glukozy i hemoglobiny glikowanej we krwi! Jeśli masz pewien problem na tle choroby cukrzycowej, zielona, chińska herbata na pewno nie zaszkodzi. Wręcz przeciwnie – jej dodatek w diecie będzie korzystny!


Powód 3: Walka z wolnymi rodnikami

kubek herbaty na tle górChińskie odmiany herbat są sprawdzonym antyutleniaczem, czyli wykazują działanie antyoksydacyjne. Mówiąc wprost – walczą z rozwojem wolnych rodników, które są szkodliwe dla organizmu.

Na przykład w zielonych odmianach herbat znajdują się katechiny, które nie mają litości dla rodników. Wiążą je i unieszkodliwiają.

Nic dziwnego, że chińskie odmiany herbat bywają wykorzystywane w produkcji naturalnych kosmetyków, służących pielęgnacji delikatnej skóry. Również białe odmiany pomagają w kuracji antyoksydacyjnej. Pij herbatę – jest zdrowa!


Powód 4: Działanie przeciwstarzeniowe

kobieta pije herbatęJak już poruszamy kwestie pielęgnacji skóry i wyglądu, biała chińska herbata, podobnie jak zielona, są świetnym wsparciem dla urody. Dlaczego?

Ponieważ efektywnie powstrzymuje widoczne efekty starzenia cery. Zawartość kolastyny i elastyny wspomaga elastyczność skóry. Podobnie zresztą jak powstrzymywanie zmarszczek oraz wolnych rodników.

Napar z zielonej herbaty może także stanowić okład na skórę, która jest narażona na ekspozycję słoneczną i niekorzystne działanie promieni ultrafioletowych.


Powód 5: Stop nowotworom

badania labolatoryjneW chińskich herbatach często upatruje się potencjału antynowotworowego. Biała herbata zawiera na przykład polifenole, które powstrzymują mutacje DNA. Zielone odmiany chińskich herbat również sprzyjają zmniejszeniu zachorowań przynajmniej na wybrane nowotwory.

Badania trwają, ale na pewno nie zaszkodzi regularnie pić naturalnej herbaty, bo pomaga uchronić się przed chorobami, nawet tymi najcięższymi.


Powód 6: Dobra dla serca

serceHerbatę poleca się na serce. Według niektórych badań, regularne picie 3 filiżanek dziennie dowolnej odmiany, np. chińskiej herbaty, zmniejsza ryzyko zachorowań na serce o ponad 1/10.

Pomaga ona unormować poziom cholesterolu i ciśnienia krwi. Oolong i Pu-Erh również wykazują podobnie skuteczne działanie.


Powód 7: Odpowiedni dodatek dla osób na diecie

szklanka gorącego napojuHerbata jest polecana jako napój dla osób, które dążą do szybkiego spalenia tkanki tłuszczowej. Taką sławą cieszy się choćby odmiana Pu-Erh.

Na poprawę metabolizmu w organizmie na pewno duży wpływ ma zawartość kofeiny.

Zielona, chińska, naturalna herbata wspiera korzystne przemiany w organizmie, ułatwia także budowę masy mięśniowej. Oczywiście, sprzyjające tendencje nie oznaczą, że od herbaty się chudnie. Aby zrzucić zbędne kilogramy potrzeba odpowiedniej diety i prawidłowo dobranych ćwiczeń, w czym chińskie odmiany mogą nieco pomóc.


Powód 7: Modny prezent

herbata, jako prezentPaczuszka lub zestaw chińskiej herbaty jest znakomitym pomysłem na prezent z dowolnej okazji. Dlaczego?

Teoretycznie większość z nas regularnie pije herbatę, ale rynek całkowicie zdominowały tanie, masowe odmiany ekspresowe, których zaparzanie nie wiąże się z rytuałem, a spożycie z przyjemnością.

Droższa, ale lepsza i bardziej wyrafinowana herbata z Chin jest gwarancja wyjątkowych odczuć – pod względem wizualnym, aromatycznym i smakowym.

Mama, przyjaciel, znajomi z pracy – każdy doceni tak wyjątkowy prezent, szczególnie jeżeli jeszcze nie zna bogactwa herbacianego świata, które zaczyna się nieco dalej niż półka w hipermarkecie.