Masz pytanie ? Zadzwoń: +48 608 668 365
Mój koszyk0,00 zł

Product was successfully added to your shopping cart.

Tajwański (Formoza)

Oolong Tajwański

Pierwsze krzewy herbaciane pojawiły się na wyspie Tajwan, według niektórych informacji, w VIII wieku, ale z biegiem czasu, herbaciana tradycja herbaty została utracona i herbaciane drzewa zdziczały. Historia uprawiania herbaty pojawiła się tu dopiero w XVIII wieku, gdy nowa fala migrantów z kontynentu przeniosła w te rejony górskie nie tylko samą herbatę, ale również różne metody obróbki herbacianych liści: sposób północno fujiański – stosuje się w północnej części Tajwanu, południowo fujiański - w centralnych rejonach wyspy. Właściwości górnej warstwy gleby, tropikalny morski klimat z gorącym latem i łagodną zimą, intensywne opady deszczu (ponad 2500 mm rocznie) sprzyjały adaptacji kontynentalnych drzew herbacianych i powstaniu nowych hybrydów. Ze względów ekonomicznych właśnie w tym regionie w latach 80-tych lat XX wieku urodziła się sztuka picia herbaty, znana dziś jako „gong fu cha”.

Pod względem technologicznym wyprodukowanie tajwańskiego oolongu nie różni się od kontynentalnego, z wyjątkiem niektórych niuansów. Na przykład, w trakcie wyprodukowania niektórych wysokogórskich gatunków herbaty po skręcaniu liści, która przewiduje pośrednie suszenie po każdym „otwieraniu liści”, nie robią finalnego „opiekania”, utrzymując w istocie „mao cha”. W fabrykach dolinnych stosują „opiekanie” liści w bardzo wysokich temperaturach. To jest związane z właściwościami herbacianych liści.

Ooloongi tajwańskie poddawane są obróbce jak według technologii tradycyjnych, tak i również według technologii GABA, kiedy fermentacja odbywa się bez dostępu tlenu, co pozwala wydzielić kwas γ-aminomasłowy, który jest cennym neuroprzekaźnikiem (GABA).

Tajwański oolong produkowany jest kilka razy w ciągu roku. Wiosenny (koniec marca - kwietnia) i zimowy urodzaj (koniec października - listopad) uważają się za najlepsze. Letni urodzaj wykorzystywane jest dla produkcji zimnych napojów oraz herbat smakowych.

4 produkt(ów)

na stronę
Ładowanie...Załaduj więcej...

4 produkt(ów)

na stronę