Uwaga, obecnie zmieniamy się na lepsze, dlatego do dnia 01.10.2019 nie realizujemy zamówień

Mój koszyk0,00 zł

Product was successfully added to your shopping cart.

Tajwański (Formoza)

Oolong Tajwański

Pierwsze krzewy herbaciane pojawiły się na wyspie Tajwan, według niektórych informacji, w VIII wieku, ale z biegiem czasu, herbaciana tradycja herbaty została utracona i herbaciane drzewa zdziczały. Historia uprawiania herbaty pojawiła się tu dopiero w XVIII wieku, gdy nowa fala migrantów z kontynentu przeniosła w te rejony górskie nie tylko samą herbatę, ale również różne metody obróbki herbacianych liści: sposób północno fujiański – stosuje się w północnej części Tajwanu, południowo fujiański - w centralnych rejonach wyspy. Właściwości górnej warstwy gleby, tropikalny morski klimat z gorącym latem i łagodną zimą, intensywne opady deszczu (ponad 2500 mm rocznie) sprzyjały adaptacji kontynentalnych drzew herbacianych i powstaniu nowych hybrydów. Ze względów ekonomicznych właśnie w tym regionie w latach 80-tych lat XX wieku urodziła się sztuka picia herbaty, znana dziś jako „gong fu cha”.

Pod względem technologicznym wyprodukowanie tajwańskiego oolongu nie różni się od kontynentalnego, z wyjątkiem niektórych niuansów. Na przykład, w trakcie wyprodukowania niektórych wysokogórskich gatunków herbaty po skręcaniu liści, która przewiduje pośrednie suszenie po każdym „otwieraniu liści”, nie robią finalnego „opiekania”, utrzymując w istocie „mao cha”. W fabrykach dolinnych stosują „opiekanie” liści w bardzo wysokich temperaturach. To jest związane z właściwościami herbacianych liści.

Ooloongi tajwańskie poddawane są obróbce jak według technologii tradycyjnych, tak i również według technologii GABA, kiedy fermentacja odbywa się bez dostępu tlenu, co pozwala wydzielić kwas γ-aminomasłowy, który jest cennym neuroprzekaźnikiem (GABA).

Tajwański oolong produkowany jest kilka razy w ciągu roku. Wiosenny (koniec marca - kwietnia) i zimowy urodzaj (koniec października - listopad) uważają się za najlepsze. Letni urodzaj wykorzystywane jest dla produkcji zimnych napojów oraz herbat smakowych.

4 produkt(ów)

na stronę
Ładowanie...Załaduj więcej...

4 produkt(ów)

na stronę